KÜTÜPHANE VE ARŞİV

Dr. Emel Esin Koleksiyonu:

Dr. Emel Esin Kütüphanesi 2005 yılında lisansüstü araştırmacıların kullanımına açılmıştır.  İslam öncesi Türk Kültür ve Sanatı konusunda Türkiye’deki en zengin kütüphanelerden biridir.  Kütüphanede bulunan 8390 adet kitap ve 4355 adet ayrıbasım ve makale Mihin Lugal ve ekibi tarafında çağdaş kütüphanecilik anlayışına göre kataloglanmıştır. 1000’e yakın yazma eser içeren koleksiyon da Mine Özen tarafından 694 cilt birliğinde 917 kitap ve risale olarak tasnif edilmiştir.

Söz konusu kataloglar Tek Esin Vakfı Katalog ve Bibliyografya Dizisi 1, 2, 3 olarak sırasıyla 1994, 1995 ve 1997 yıllarında yayınlanmıştır.  E. Esin Kütüphanesinin değerli koleksiyonunun önemli parçaları arasında Türkiye ile ilgili biri 1577 diğeri 1664 basım tarihli Fransızca iki nadir kitap da dikkati çekmektedir. 

2005 yılında lisansüstü araştırmacıların kullanımına açılan Dr. Emel Esin Kütüphanesi 2015 yılında Moda Ferit Tek Evi’ne taşınmıştır.

Prof. Dr. Zeki Velidi Togan Koleksiyonu:

2015 yılında Togan Ailesi, Prof. Dr. Zeki Velidi Togan Koleksiyonu’nu Vakfımıza bağışlamıştır. Koleksiyonun kitaplar ve ayrıbasımlar kısmı, 2016-2018 yıllarında tasnif edildi ve 2019’da kitap koleksiyonu kataloğu yayınlandı.

Prof. Dr. Zeki Velidi Koleksiyonu 6087 cilt kitap, 2086 adet ayrıbasımdan ibarettir.

Dr. Emel Esin Kütüphanesi iki ana bölümden oluşur:

Kitaplık: Ferit Tek Evi Zemin Kat

Kitaplık iki depo ve okuyucular için ayrılmış olan bir odadan ibarettir. Depolarda kitap, dergi ve ayrıbasımlar yer almaktadır. Okuyucular için hazırlanmış kısımda danışma kaynakları ve kart katalog dolabı bulunmaktadır.

Kütüphanemizde fotokopi, fotoğraf ve kablosuz internet hizmeti verilmektedir.

Ferit Tek Evi bodrum katında arşiv malzemelerinin korunması ve muhafazası için gömlek, klasör, dosya ve kutu üretiminin yapıldığı küçük bir atölye de yer almaktadır. Bu atölyede basit onarım işleri de yapılmaktadır.

Nadir matbu ve yazma kitaplar ana kitaplıktan ayrı olarak birinci katta muhafaza edilmektedir.

GALERİ

Arşiv (Ferit Tek Evi 1. Kat)

kutuphane-arsiv

Halen tasnif çalışmaları sürmekte olan Dr. Emel Esin Kütüphanesi Arşiv Bölümü’nde bugüne kadar 7000 belgenin tasnif işi bitmiş ve kullanıcıların hizmetine hazır hale getirilmiştir. Tasnifi bekleyen belge sayısı ise yaklaşık 10 000 civarındadır.

  • Arşiv belgelerinin konuya göre dağılımı:Kişisel belgeler: Yakın dönem tarihçilerini ilgilendirebilecek Şevket Bey, Yusuf Akçura, Ahmet Ferit Tek’e ait belgeler.
  • İslam öncesi Türk kültür ve sanatı konulu belgeler
  • Dialar, filmler, mikro film ve fişler,
  • Fotoğraflar